Jdi na obsah Jdi na menu
 


Meopta - Flexaret II, IIa

Flexaret II 

1.1.1946 vzniká spojením závodů Optikotechny Přerov, Srb a Štýs Praha, Eta Praha a Somet Trnovany národní podnik Meopta. (Suchánek Brno je připojen až v roce 1948). Flexaret II se vyrábí dále, mění se gravírování na světlíku (Meopta Přerov Made in…..později již pouze Meopta). V průběhu výroby v rámci zjednodušení se upouští od zamykání světlíku… V poválečných letech byl kritický nedostatek surovin, navíc naprostá většina produkce šla na vývoz…. V odborné literatuře ještě v r.1947 se můžeme dočíst, že „Flexaret a Milona zatím na trh nepřijdou – je kritický nedostatek závěrek. Pracuje se na přípravách pro velkou výrobu….“ Flexaret II, potažmo IIa zůstal nakonec ve výrobě až do roku 1961 – první model Optikotechny od posledního modelu IIa s obj. Belar tak od sebe dělí neuvěřitelných 21 let……

Flexaret IIa

 Po kosmetické stránce naprosto shodný s FII, poznáme ho tak pouze podle malého písmenka a za výrobním číslem umístěným tentokrát ne na tělel přístroje, ale na světlíku.… Osazoval se také novějším typem závěrek (prontor SVS), od roku 1958 zejména závěrkou české konstrukce a výroby Metax….

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Flexaret IIa

(Pavel Šenych, 28. 7. 2015 15:55)

Dobrý den, nedokážu z Vaší tabulky zařadit svůj sbírkový Flefaret IIa. V.č. 3108266a na světlíku, ale závěrka Prontor- SVS a snímací objektiv Mirar II v.č. 20444063 3,5/80. Takovou kombinaci tabulka nezná.
Zdravím,
Šenych
P.S. Vaše webovka je to nejlepší, co jsem kdy na internetu o ČSR atd fotoaparátech viděl. Jinak ve své sbírce mám i skoro celou řadu Fit - Dufa Fit - Pionýr. Zatím celkem 16 modelů a k tomu ještě jejich dědečka Photax II a pradědečka Photax I. U Corin mi chybí model III. Jinak mám všech 6 kombinací. To jen tak pro radost.

Flexaret II

(Ján Sokol , 23. 2. 2010 19:41)

Dobrý večer
So záujmom som si prečítal Vaše články o legende českej výroby - Flexaret. S týmto fotoaparátom (Standard) som sa stretol už roku 1965, keď ho kúpil môj otec. Keď som sa neskôr začal zaujímať o foto a film, vrátil som sa aj k tomuto Flexaretu. Samozrejme prevládla kinofilmová zrkadlovka, ale s Flexaretom si rád zafotim aj dnes. Samozrejme som sa začal zaoberať Flexaretmi hlbšie, a začal som ich aj zbierať.
A práve to je hlavný dôvod, prečo Vám píšem. Vo svojej zbierke mám totiž Flexaret II, ktorý by vlastne ani nemal existovať, aspoň podľa toho, čo som sa o Flexaretoch dodnes dozvedel. Fotoaparát je osadený závierkou Compur-Rapid a objektívom Mirar 1:4,5 f 80. Na hľadáčiku je len znak Meopty. Ináč je vo veľmi dobrom stave a plne funkčný. Občas si s ním retrospektívne nafotím jeden-dva filmy. Ešte Vám napíšem čísla, ktoré som na ňom objavil:
Hľadač.objektív - Anastigmat 1:3/80 v.č.80136690
Fotoobjektív - Mirar 1:4,5/80 v.č. 2475354
V.č.fotoaparátu (pri odvíjacej cievke) - 3037526
Objavil som ešte jedno číslo, ktoré je ukryté na boku závierky pod clonovými číslami : 6677465 , predpokladam, že sa jedná o číslo závierky.

S pozdravom Ján Sokol

Závit na stativ

(Pavel, 19. 2. 2009 16:57)

Fotím Lubitelem,fotky si dělám doma sám od negativu až po zvětšeniny.Tento týden jsem si sehnal a koupil Flexaret IIa a zjistil pro mě dost nepříjemnou věc.Závit na stativ je jiného rozměru,než je dnes standart.Existuje nějaká redukce,nebo něco podobného?